Navigace:

Množství látek, které ročně odnášejí řeky

Řeky u nás nekončí, ale tečou do moře. Slyšeli jste o znečištění Severního moře a jak v něm umírají tuleni? Ano, právě až sem se dostanou některé znečišťující látky z nedostatečně vyčištěných odpadních vod z Prahy nebo Ústí nad Labem. Amoniak (čpavek) ve vodě celkem rychle zreaguje, množství www.keyclone.me organických látek se procesy samočištění významně sníží. Ale minerální živiny, jako jsou dusičnany a fosforečnany, nebo třeba těžké kovy a některé pesticidy odnesou řeky až do moře. Odhadli byste, kolik tun různých látek (dusík, fosfor) Labe v Děčíně ročně odnáší dále do Německa? Už Vltava pod Prahou odnáší ročně deseti tisíce tun.

Obrázky ke kapitole 'Množství látek, které ročně odnášejí řeky':

Vývoj látkových odtoků - fosfor, 1999–2006, Labe - Děčín Vývoj látkových odtoků - fosfor, 1999–2006, Labe - Děčín - detail do nového okna
Zdroj: ČHMÚ
Graf ukazuje jestli odnos minerálních živin stoupá neb o klesá. Právě tyto látky nadměrně přihnojují řeky, přehrady i moře (vedou k jeho eutrofizaci).
Vývoj látkových odtoků - fosfor, 1999–2006, Labe - Děčín Vývoj látkových odtoků - fosfor, 1999–2006, Labe - Děčín - detail do nového okna
Zdroj: ČHMÚ
Graf ukazuje, jestli odnos minerálních živin stoupá nebo klesá. Právě tyto látky nadměrně přihnojují řeky, přehrady i moře (vedou k jeho eutrofizaci).

Soubory ke kapitole 'Množství látek, které ročně odnášejí řeky':

Statistická ročenka životního prostředí, kapitola VODA, 2007Zdroj: MŽP, ČSÚ, CENIA pdf Další údaje nalezenete v aktuální Statistické ročence životního prostředí.
7.25 MB

Externí odkazy kapitoly 'Množství látek, které ročně odnášejí řeky':

Průměrné roční hodnoty obsahu plavenin C a odtoku plavenin Gpl v roce 2006 Garantované odkazy Zdroj: ČHMÚ Zde je celkové množství kalu (plavenin) vyjádřené v jejich suché hmotnosti - představte si vyschlé bahno po povodni.

Patička: