Navigace:

Přehled vodních toků v ČR

Pramenný potůček, potok, říčka, řeka – to vše dohromady tvoří říční síť. V rozmanitých říčních kličkách je obtížné se vyznat. Některé hlavní velké toky, jak je vidíte na našem obrázku, ale pozná téměř každý. Na podrobných speciálních mapách, jako je například vodohospodářská mapa najdete kromě stužek vodních toků i rybníky, jezy, vodní zdroje nebo čistírny odpadních vod. Na rozdíl od jezera nebo rybníka, ve vodních tocích voda stále teče dál. Možná to zní samozřejmě, ale voda, kterou jste měřili dnes, bude zítra v Mělníce a za čas někde v moři. Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky.

Obrázky ke kapitole 'Přehled vodních toků v ČR':

Slepá mapa říční sítě Slepá mapa říční sítě - detail do nového okna
Zdroj: CENIA
Samotná říční síť je vlastně takový rébus. Dokážete najít Prahu?
Hlavní vodní toky v České republice Hlavní vodní toky v České republice - detail do nového okna
Zdroj: CENIA
Slepá mapa říční sítě ČR.

Soubory ke kapitole 'Přehled vodních toků v ČR':

Hlavní vodní toky v České republiceZdroj: CENIA pdf Říční síť ČR - tentokrát i s názvy hlavních toků.
296 kB

Externí odkazy kapitoly 'Přehled vodních toků v ČR':

Podrobné vodohospodářské mapy - externí odkaz Další zajímavé odkazy Zdroj: HEIS VÚV T.G.M. V mapové aplikaci (Základní vodohospodářská mapa, 1:50 000) si vyznač a zvětši místo, které tě zajímá.
Charakteristiky 100 nejdelších vodních toků ČR - externí odkaz Další zajímavé odkazy Zdroj: HEIS VÚV T.G.M. Ještě více podrobností na stránkách HEISu.
Znáte řeky České republiky? - externí odkaz Garantované odkazy Zdroj: CENIA V této hře se můžete zdokonalit v určování českých a moravských řek a jejich přítoků.
Lokalizace řek do mapy ČR - externí odkaz Garantované odkazy Zdroj: CENIA Náročnější varianta předchozí hry. Dokážete nepřehledné klubko vodních toků rozplést?

Patička: