Navigace:

Vodní elektrárny

Vodní energii člověk využíval odedávna. Moderními následovníky mlýnů, hamrů a dalších vodou poháněných strojů jsou dnes malé vodní elektrárny. Nachází se jich po území ČR velké množství, ale na krytí dnešní obrovské spotřeby energie mají jen zanedbatelný podíl. Malé i velké vodní elektrárny i přes svůj malý podíl mají v energetické soustavě nezastupitelnou roli - dokáží elektřinu rychle začít vyrábět v době zvýšeného odběru (tzv. odběrové špičce) a přečerpávací elektrárny umí i elektřinu v době slabého odběru uložit. Vodní elektrárny tak jsou nutné jako doplněk obtížně regulovatelných jaderných a uhelných elektráren.

Externí odkazy kapitoly 'Vodní elektrárny':

Abeceda malých vodních pohonů - externí odkaz Další zajímavé odkazy Zdroj: Viktor Laika Soukromé stránky věnované malým vodním elektrárnám, mlýnům apod.
Atlas zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie - externí odkaz Další zajímavé odkazy Zdroj: Calla Mapa všech našich malých vodních elektráren, solárních kolektorů a dalších alternativních energetických zařízení.
Vodní elektrárny v ČR na velkých přehradách - externí odkaz Další zajímavé odkazy Zdroj: vodni-tepelne-elektrarny.cz Obecný text o vodních elektrárnách, jak elektrárna funguje.
Vodní elektrárny společnosti ČEZ - externí odkaz Další zajímavé odkazy Zdroj: ČEZ Všechny elektrárny společnosti ČEZ, vodní i ostatní.
Hamr - externí odkaz Další zajímavé odkazy Zdroj: Viktor Laika Nevíte,co je hamr?
Vodní pila - externí odkaz Další zajímavé odkazy Zdroj: Viktor Laika A co vodní pila?
Mlýn - externí odkaz Další zajímavé odkazy Zdroj: Viktor Laika Nebo snad vodní mlýn?

Patička: